لیپوماتیک

لیپوماتیک1397-11-7 12:55:53 +03:30

لیپوماتیک:

جدیدترین دستگاه برداشت چربی های موضعی (لیپولیز) در دنیا است.

چرا لیپوماتیک بر سایر روشهای برداشت چربی ارجح است؟

معرفی: دستگاه لیپوماتیک بر پایه تکنولوژی منحصر بفردی بنام Nutational Infrasonic Liposculpture بنا شده است. در این تکنیک استفاده از هوای فشرده، موجب حرکت کانولا در سه جهت فضایی شده، با ایجاد حرکت  Nutational در فضای بسته، امواج اینفراسونیک تولید و مرتعش خواهند شد. این تکنیک به لیپولیز بدون درد نیز مشهور است. در واقع این سیستم عیب یابی شده سیستم های لیپوساکشن و لیپولیز اولتراسونیک و لیزر لیپولیز است. این مزایا دستگاه لیپوماتیک را به بی عارضه ترین روش تخلیه چربیهای موضعی در دنیا بدل کرده است. ارتعاش امواج اینفراسونیک لیپوماتیک، بر خلاف امواج اولتراسونیک که در گذشته جهت تخلیه چربی کاربرد داشتند، بدون ایجاد عوارضی مثل حرارت و سوختگی در محل ورود کانولا، نکروزبافتی ، پارگی و پرفوراسیون احشاء ، سلولهای چربی را از محل خود جدا کرده، چربی های آزاد شده، توسط مکش دستگاه از بدن خارج می شوند. درد بعد از عمل نسبت به سایر روشها کمتر است.

کاربرد: برداشت چربی از تمام نقاط بدن حتی غبغب، سینه، بازو، ران ، کناره های زانو، ساق پا و … با لیپوماتیک درمان نمای ظاهری پوست پرتقالی سلولیت، بعلت امکان برداشت چربی از نزدیکترین مناطق به سطح پوست امکان پذیر است. امکان تزریق چربی های برداشت شده بعنوان فیلر، بدون نیاز به شستشو و سانتریفیوژ، با بیشترین مدت ماندگاری چربی ها، نسبت به سایر روشها وجود دارد.

مشخصات: استفاده از امواج اینفراسوند لیپوماتیک جهت تزریق ماده بی حسی، لیز و آسپیراسیون چربی، مجهز به صفحه نمایشگر با قابلیت نمایش شدت امواج اینفراسوند و سرعت تزریق ماده بی حس کننده موضعی و میزان مکش دستگاه قابلیت ذخیره حجم ماده تزریق شده در هر موضع توسط دستگاه لیپوماتیک دارای یک سیستم هوشمند حساس به چگالی است. این تکنولوژی باعث می شود که در صورت برخورد کانول دستگاه به بافتی که چگالی آن با چگالی بافت چربی متفاوت است سیستم بصورت اتوماتیک متوقف شود و هیچ گونه آسیبی به پوست و عضلات و عروق وارد نشود.

مزایای استفاده: در دستگاه لیپوماتیک تزریق یکنواخت، سریع و بدون درد محلول بی حس کننده موضعی توسط پمپ مخصوص انجام می شود و نیاز به کمترین ماده بی حس کننده، بعلت تزریق اتوماتیک و همگن هست.

در این روش بدلیل همزمان کردن لیز و آسپیراسیون چربی بعد از تزریق اتوماتیک میزان ادم و کبودی پس از عمل حداقل است. ریسک آمبولی بعلت بای پس شدن عروق توسط حرکت ویژه از بین می رود. Nutational  با استفاده از کانولا تحریک فیبروپلاستها به کلاژن سازی، که موجب افزایش قوام پوست و ممانعت از بروز شلی و افتادگی پوست ناشی از برداشت حجم وسیع چربی در مدت کوتاه خواهد شد و پوست به خوبی جمع می شود.

هدف قرار دادن انتخابی بافت چربی و توقف اتوماتیک دستگاه در صورت برخورد اتفاقی کانولا به سایر بافتها.

عدم تولید حرارت و عدم ایجاد سوختگی پوست و عضلات فقدان ریسک نکروز و سوراخ شدن سایر بافتها بعد از عمل برشی که در این روش در پوست بیمار ایجاد می شود بسیار کوچک و در حدود ۳ میلی متر هست لذا نیازی به زدن بخیه پس از عمل نمی باشد و جای زخم بر روی پوست نمی ماند این روش دارای تاییدیه های معتبر دنیا نظیر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و اروپا (CE) و وزارت بهداشت و درمان ایران می باشد.

ویژگی های لیپوماتیک

  • بدون درد و عدم نیاز به بستری.
  • بدون نیاز به بیهوشی عمومی و با بی حسی موضعی قابل انجام است.
  • کمترین زمان نیاز به بستن گن نسبت به سایر روشها (ضرورت پوشیدن گن فقط بمدت ۲ هفته)
  • فقدان ریسک آمبولی و فقدان خونریزی و کبودی.
  • عدم ایجاد ناهمواری سطح پوست و عدم عود مجدد چربی.
  • چون چربی ها در این روش سالم و بدون آسیب خارج می شوند امکان تزریق چربی به صورت و جاهای دیگر بمنظور زیبایی بیشتر وجود دارد.
  • محل برش کوچک ۳ میلی متری بدون نیاز به بخیه
  • سفت شدن و جمع شدن مناسب پوست بعد از عمل و رفع شلی پوست.

پرسشهای متداول

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن، لیزر لیپولیز و لیپولیز اولتراسونیک چیست؟

در لیپوساکشن سنتی ، پزشک با زدن ضربه به چربیها، آنها را از محل خود جدا کرده این چربی ها توسط ساکشن دستگاه از بدن خارج می شد. این ضربه باعث آسیب به عروق شده با خونریزی و افزایش ریسک آمبولی همراه بود.

در لیزر لیپولیز، لیزر موجب تولید حرارت می شود، این حرارت با خطرات بسیاری نظیر سوختگی و نکروز پوستی همراه است. از طرف دیگر، اشعه لیزر قادر به لیزر چربی در زمان کوتاه نیست و پزشک مجبور است جهت از بین بردن حجم زیاد چربی، باز هم طبق روش لیپوساکشن سنتی ، ضربه بزند که این امر موجب اضافه شدن خطرات لیپوساکشن سنتی، به خطرات لیزر لیپولیز خواهد شد.

روش دیگر، که لیپولیز اولتراسونیک است روشی است که بعلت خطرات و عوارض زیاد، در یکی از کتب اصلی و رفرنس جراحی منسوخ شده اعلام شده است. اما متاسفانه هنوز در ایران در برخی از مراکز استفاده می شود. در تمامی روشهای فوق، با توجه به وجود حرارت و اعمال ضربه، امکان برداشت چربی بصورت یکنواخت وجود نداشته، ناهمواری و پستی و بلندی در موضع در مان ایجاد می شود.

اما در تکنیک لیپوماتیک، نیازی به استفاده از ضربه و حرارت وجود ندارد و لذا امکان برداشت چربی از تمامی لایه ها بصورت یکنواخت وجود دارد.

آیا این روش قادر به درمان سلولیت نیز هست؟ بله . خوشبختانه این روش می تواند چربیها را از سطحی ترین لایه ها بردارد، لذا تنها روشی است که قادر به درمان ظاهر پوست پرتقالی سلولیت است و ناهمواری در سطح پوست ایجاد نمی شود.

نیاز به پوشیدن گن در این روش چقدر است؟ در این روش تنها به ۲ هفته بستن گن نیاز است، در حالی که در سایر روشها ۱ ماه بستن گن ضروری است.

آیا نیازی به بیهوشی و بستری در این روش وجود دارد؟ خیر. این روش تنها با بی حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بستری در بیمارستان و بیهوشی عمومی ندارد.

آیا پس از انجام لیپوماتیک احتمال بازگشت مجدد چربی ها در نواحی عمل شده وجود دارد؟ خیر